Menu główne   -   Formularze   -   Księga gości   -   Kontakt   -   Linki   -   O autorach
EUROPRAWYBORY 2009
Prawybory Parlamentarne 2007
Prawybory 2005 - Parlamentarne i Prezydenckie
Europrawybory 2004
Aktualności
Sobota 22.05.04r.
Galeria soboty 22.05.04r.
Niedziela 23.05.04r.
Wyniki głosowania
Program
Debaty z udziałem polityków
Prezentacje ugrupowań
Ordynacja
Skład komisji wyborczej
Lokale wyborcze
Karta do głosowania
Komitety wyborcze
Wizytówki kandydatów
Patronat nad Europrawyborami
Informacje Poczty Polskiej
Baza noclegowa
Linki
Mapa parku
Mapa Wrześni
Prawybory Prezydenckie 1995
Prawybory Parlamentarne 1993

Logo Wrześni 

Logo Wrześni 
GALERIA ZDJĘĆ

PRAWYBORCZA SOBOTA 22.05.2004R.

W sobotę, 22 maja 2004 r., mieszkańcy naszego miasta byli najbardziej świadomie zorientowanymi Polakami w kraju - jak zauważył w relacji na żywo dla telewizyjnych "Wiadomości" Sławomir Jeneralski. W niedzielę czekał na nas drugi dzień wrażeń, emocji i spotkań oraz najważniejsze - głosowanie. 
Sobotni wieczór mogliśmy spędzić na koncercie 
Kasi Kowalskiej. Występ wokalistki cieszył się sporym zainteresowaniem. Zadowolona była zwłaszcza młoda publiczność, która mogła usłyszeć największe przeboje piosenkarki.
Wiele się działo także w czasie dnia. Marszałek Senatu Longin Pastusiak w towarzystwie naszego posła zmierzał w stronę amfiteatru, by wysłuchać debaty prowadzonej na scenie przez Sławomira Jeneralskiego, który odpytywał kandydatów do Parlamentu Europejskiego, zadając im z pozoru proste pytania. Niewątpliwie bezpiecznie mógł się czuć burmistrz Tomasz Kałużny, którego wiózł swoim drogim BMW poseł-detektyw Krzysztof Rutkowski wraz z zamaskowanym ochroniarzem. Można było także porozmawiać z innymi politykami niemal wszystkich opcji i odcieni. Pojawił się również Tadeusz Mazowiecki, wspierający Jana Kułakowskiego. Najbardziej oblegany przez Wrześnian i dziennikarzy był Andrzej Lepper, który uczestniczył jedynie w prezentacji na małej scenie przy pomniku Marii Konopnickiej. Nie zabraklo reprezentacji komisji śledczej z jej przewodniczącym Tomaszem Nałęczem i Bogdanem Lewandowskim teraz w barwach SdPl wspierających Elżbietę Smorawińską.
Nie sposób wymienić wszystkich znanych postaci, którzy gościli we Wrześni. Warto odnotować jednak z pewnością obecność państwa Gucwińskich z wężem.
Już od wczesnych godzin porannych w sobotę komitety wyborcze przystąpiły do zjednywania sobie zwolenników na stoiskach ustawionych w parku Dzieci Wrzesińskich opodal amfiteatru. Nie tylko tam prowadzono agitację. Na terenie całego miasta można było spotkać polityków zajmujących czołowe miejsca na polskiej scenie politycznej. O 14.25 na stadionie miejskim wylądował rządowy śmigłowiec z marszałkiem Sejmu Józefem Oleksym, który po powitaniu przez wojewodę, starostę i burmistrza przybył na wrzesiński Rynek, gdzie spotkał się i rozmawiał z mieszkańcami.

Prawyborcza kolejność prezentacji

20 maja w sali sesyjnej Ratusza odbyło się losowanie numerów przyporządkowujących kolejność ustawienia namiotów komitetów wyborczych w parku oraz prezentacji kandydatów i ich komitetów podczas Prawyborów 22 i 23 maja. Wynik losowania jest następujący:
1.Polska Partia Pracy
2.Unia Polityki Realnej
3.Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy
4.Inicjatywa dla Polski
5.Polskie Stronnictwo Ludowe
6.Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
7.Liga Polskich Rodzin
8.Unia Wolności
9.Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - Partia Ludowo-Demokratyczna
10.Konfederacja Ruch Obrony Bezrobotnych
11.Ogólnopolski Komitet Obywatelski "OKO"
12.Prawo i Sprawiedliwość
13.Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej
14.Narodowy Komitet Wyborczy Wyborców
15.Socjaldemokracja Polska
Centralna Komisja Wyborcza informuje, że kandydatów na mężów zaufania w Prawyborach do Parlamentu Europejskiego - Września 2004 Komitety Wyborcze mogą zgłaszać w Urzędzie Miasta i Gminy Września, ul. Ratuszowa 1 (pokój nr 2 - parter), również w dniu 22 maja 2004 r. (sobota) w godzinach 15.00-17.00.

 Sobotnie konferencje prasowe

W związku z Prawyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się we Wrześni w niedzielę 23 maja konferencje prasowe organizowali w sobotę 22 maja PSL oraz PiS. Inauguracja połączona z prezentacją kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 7 odbyła się o godz. 12.00 we Wrzesińskim Ośrodku Kultury. Udział w niej zapowiedzieli najważniejsi politycy tego stronnictwa z prezesem Januszem Wojciechowskim na czele. Druga konferencja z udziałem Jarosława Kaczyńskiego oraz kandydatów Prawa i Sprawiedliwości przewidziana była na godz. 15.05 na wrzesińskim Rynku. 

 VIP-y we wrzesińskim amfiteatrze

Sobota i niedziela były dniami spotkań z politykami, prezentacji stanowisk partii politycznych, programów i osób we wrzesińskim amfiteatrze, gdzie znajdowały się stanowiska 15 kandydujących w naszym okręgu wyborczym komitetów. Niemal każdy z nich przygotował dla mieszkańców Wrześni i wszystkich, którzy odwiedzą nasze miasto szereg atrakcji związanych z odpowiednim zabieganiem o głosy wyborców.
Marcin Libicki z PiS i politycy UPR zapowiadali odwiedzanie mieszkań wyborców, chętnie porozmawiają o ich problemach spotykając się zarówno w parku im. Dzieci Wrzesińskich jak i w czasie pogawędek na chodniku w centrum miasta. Na takie rozmowy liczy również Jan Rokita z Platformy Obywatelskiej, który spędził we Wrześni sobotę i niedzielę.
Marek Siwiec i jego sztab wyborczy przez kilka dni rezydowali na wrzesińskim Rynku pod własnym namiotem zapraszając na spotkania z ministrami obecnego i poprzedniego rządu. W sobotę zapowiadany był przyjazd marszałka sejmu Józefa Oleksego. Unię Pracy, tworzącą z SLD wspólny komitet wyborczy reprezentowali m.in. Hanna i Antoni Gucwińscy znani z popula ego cyklu telewizyjnego "Z kamerą wśród zwierząt".
Unię Polityki Realnej wespierali Andrzej Rosiewicz, kandydat tej partii do Parlamentu Europejskiego. Gościliśmy także Macieja Płażyńskiego, byłego marszałka Sejmu, który odwiedził nasze miasto przy okazji obchodów 100 rocznicy Strajku Dzieci Wrzesińskich, a teraz przewodzi Narodowemu Komitetowi Wyborczemu Wyborców. Była minister skarbu Aldona Kamela-Sowińska reprezentowała Inicjatywę dla Polski i zbierała głosy wraz z Wojciechem Szczęsnym Kaczmarkiem.
Marek Borowski, Andrzej Celiński, Dariusz Rosati i Sylwia Pusz trzymali będą kciuki za jedyną kobietę, na którą było można głosować w niedzielę - Elżbietę Smorawińską startującą z listy Socjaldemokracji Polskiej. Jarosław Kaczyński przekonywał do wyboru kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Maciej Giertych i Bogdan Pęk to reprezentanci Ligi Polskich Rodzin, którzy także gościli we Wrześni. Unię Wolności reprezentował Władysław Frasyniuk, PSL - Janusz Wojciechowski. Na gościnną ziemię wrzesińską przybyli także Jarosław Kalinowski i Zbigniew Kuźmiuk.
Z orkiestrą i przemarszem szwoleżerów na koniach wkroczyła do miasta Partia Ludowo-Demokratyczna wraz z Krajową Partią Emerytów i Rencistów pod wodzą Romana Jagielińskiego i Tomasza Mamińskiego, ubezpieczana przez detektywa Krzysztofa Rutkowskiego. Był też Andrzej Lepper otoczony szpalerem kolegów posłów z Samoobrony, którzy oprócz sprzedaży biało-czerwonych krawatów zapowiadali także inne niespodzianki i wiele atrakcji.
Niektóre komitety postanowiły przez żołądek dotrzeć do serc wyborców. Marek Siwiec przez kilka dni serwował na Rynku grochówkę, żurek, chleb ze smalcem i ogórki, Platforma Obywatelska wprost z kuchni polowej częstowała wrześnian bigosem. Samoobrona zapowiadała promocję polskich wyrobów masarskich, a Roman Jagieliński obiecywał przywieźć jabłka z własnego sadu.

Rafał Janowicz
Prezes Zarządu
PENTOR - Poznań
Instytut Badania Opinii i Rynku

(Wszystkie "Foto" zamieszczone są w galerii)


    

Do góry

września

prawybory

europrawybory

parlament

europarlament

prezydent

wrzesnia

sejm

senat

wybory